Kategori: Ekonomi

1 2 3 18 10 / 175 POSTS
Sa paguhen shqiptarët në raport me europianët; Pagat e bankierëve, në IT dhe shëndetësi në Europë i kalojnë 9 mijë euro

Sa paguhen shqiptarët në raport me europianët; Pagat e bankierëve, në IT dhe shëndetësi në Europë i kalojnë 9 mijë euro

Puna në bankë ose në sigurime sjell sot në vend shpërblimin më të madh material. Sipas INSTAT, paga mesatare në sektorin e “Aktiviteteve Finan [...]
Borxhi i jashtëm u shtua me 1 miliard euro më 2020, ritmi më i lartë e tre dekadave

Borxhi i jashtëm u shtua me 1 miliard euro më 2020, ritmi më i lartë e tre dekadave

Borxhi i jashtëm i vendit shënoi rritjen më të fortë vjetore të tre dekadave të fundit si rrjedhojë e plotësimit të nevojave për financime që [...]
‘Cukali më ofroi 30 mijë euro’/ Atentati, i penduari: Gjon Menaj duhej të vritej, por ….

‘Cukali më ofroi 30 mijë euro’/ Atentati, i penduari: Gjon Menaj duhej të vritej, por ….

Enver Jamaku është personi që ka pranuar të bashkëpunojë me drejtësinë dhe të hedhë dritë mbi atentatin me eksploziv ndaj Gjon Menës, më 9 shkurt të k [...]
Vlera e Bitcoin bie me 20%, java më e keqe që prej marsit 2020

Vlera e Bitcoin bie me 20%, java më e keqe që prej marsit 2020

Kriptomonedha më e vlefshme në botë po shkon drejt rënies më të madhe një javore në gati një vit, pas një shpërthimi që pa çmimin e saj duke arritur n [...]
Shtrenjtohet me 25% çmimi i gazit për makinat, kosto shtesë edhe për familjarët

Shtrenjtohet me 25% çmimi i gazit për makinat, kosto shtesë edhe për familjarët

Çmimi i gazit është shtrenjtuar javëve të fundit si për ata që kanë të instaluar impiante në automjete ashtu edhe për kategorinë e familjarëve. [...]
Miliardat jashtë bankave kapin rekordin që pas krizës 2002, çfarë ndodhi në pandemi?

Miliardat jashtë bankave kapin rekordin që pas krizës 2002, çfarë ndodhi në pandemi?

Në fund të vitit 2020, jashtë sistemit bankar qarkullonin 344 miliardë lekë (2.8 miliardë euro), sipas statistikave të publikuara nga Banka e Shqi [...]
Vrasja e shqiptares në Itali, dëshmitarët: Autori ishte veshur me të zeza, e qëlloi disa herë

Vrasja e shqiptares në Itali, dëshmitarët: Autori ishte veshur me të zeza, e qëlloi disa herë

Vrasja e shqiptares Luljeta Heshta, ngjarje e ndodhur një ditë më parë në Itali, ka si autor një person që ishte veshur me të zeza. Media italiane, “R [...]
S&P për Shqipërinë: Nëse s’ka valë tjetër Covidi këtë vit, ekonomia do rritet me 4.5%

S&P për Shqipërinë: Nëse s’ka valë tjetër Covidi këtë vit, ekonomia do rritet me 4.5%

Agjencia Ndërkombëtare e Vlerësimit Standard & Poor’s (S&P), në rishikimin më të fundit të saj (1 shkurt 2021), konfirmon për Shqipërinë v [...]
FMN: Shqipëria ka problem me shëndetësinë dhe ekonominë!

FMN: Shqipëria ka problem me shëndetësinë dhe ekonominë!

Javët e fundit, misionet e FMN-së kanë zhvilluar vizita online në disa vende të rajonit. Por, nga deklaratat përfundimtare zyrtare, vihet re se Sh [...]
Grupmosha e të rinjve po tkurret me shpejtësi, rrezikohet zhvillimi i demokracisë dhe prosperitetit ekonomik

Grupmosha e të rinjve po tkurret me shpejtësi, rrezikohet zhvillimi i demokracisë dhe prosperitetit ekonomik

Grupmosha e të rinjve po tkurret me shpejtësi, për shkak të emigracionit dhe rënies së lindjeve, por më e rëndësishmja ka humbur shpresën dhe besimin, [...]
1 2 3 18 10 / 175 POSTS