Kategori: Turizmi

1 2 3 7 10 / 62 POSTS
Kalaja e Tiranës, destinacioni turistik që bashkon historinë, traditën dhe modernen

Kalaja e Tiranës, destinacioni turistik që bashkon historinë, traditën dhe modernen

Kryeqyteti i Shqipërisë është metropol i shumë destinacioneve turistike që i përkasin trashëgimisë historike dhe kulturore të vendit, ku spikat edhe K [...]
‘Ishulli i Parajsës’ rihápet për turistët, por lejohen vetëm ata që…

‘Ishulli i Parajsës’ rihápet për turistët, por lejohen vetëm ata që…

I kónsideruar si një prej déstinácioneve më luksoze të turizmit botëror, ishulli piktoresk i "Fernando de Noronha" është hápur sërish për vizitorët. [...]
32 fluturime për sot nga aeroporti i Tiranës, ja linjat që do operojnë

32 fluturime për sot nga aeroporti i Tiranës, ja linjat që do operojnë

Aeroporti “Nënë Tereza” vjen me një njoftim të rëndësishëm për udhëtarët, ndërsa u kujton atyre pròtòkollin e vendosur për shkak të pándemisè. Auto [...]
Funjava e nxéhtë ‘zbárkon’ kosovarët drejt brengdetit shqiptar, shtohen radhët në Morinë

Funjava e nxéhtë ‘zbárkon’ kosovarët drejt brengdetit shqiptar, shtohen radhët në Morinë

Njësoj si të tjerat, edhe kjo fundjavë, e fundit për gushtin, ka régjistaur një dýndje ardhjesh drejt Shqipërisë të vëllezërve kosovarë, që po nxítójn [...]
VIDEO/ Turistët e filmojnë, péshkaqen në ujërat e Karaburunit

VIDEO/ Turistët e filmojnë, péshkaqen në ujërat e Karaburunit

Disa turistë kanë filmuar një specie ujore në afërsi të Karaburunit. Teksa po udhëtonin me anije, ata kanë parë një gjallesë, që duket si peshkaqen [...]
‘Shqipëria, destinacioni turistik për ne’/ Artikulli në mediat serbe që ka ngjallur dèbatè…

‘Shqipëria, destinacioni turistik për ne’/ Artikulli në mediat serbe që ka ngjallur dèbatè…

Deti i pastër, mikpritja, çmimet dhe ushqimi, janë disa nga arsyet që kanë jóshur turistët nga Serbia, të jenë çdo vit e më të shumtë në plazhet shqip [...]
FOTO/ ‘Zanat’ dhe ‘shtrojzovallet’ simpátike püshtojnë majat e Alpeve Shqiptare, pamjet janë mahnitëse…

FOTO/ ‘Zanat’ dhe ‘shtrojzovallet’ simpátike püshtojnë majat e Alpeve Shqiptare, pamjet janë mahnitëse…

Jo vetëm bregdeti, por edhe malet më të larta të Shqipërisë u mbushën këtë verë me turistë dhe vizitorë nga i gjithë vendi. Edhe pse nuk patën mund [...]
Shqipëria thîth turistë edhe në kohë pàndémie/ Pëlqejnë plazhet, por edhe Tiranën

Shqipëria thîth turistë edhe në kohë pàndémie/ Pëlqejnë plazhet, por edhe Tiranën

Viktoria ka ardhur  bashkë  me shokun e saj për të kaluar pushimet verore në Shqipëri.  Për turistët nga Maqedonia  e Veriut është [...]
Festa e Bektashinjve në malin e Tomorrit, Baba Mondi: Njerëzit po luten që e kèqja të marrë fund…

Festa e Bektashinjve në malin e Tomorrit, Baba Mondi: Njerëzit po luten që e kèqja të marrë fund…

Bashkë me festën e Abaz Aliut, kanë nisur edhe ditët e shenjta të pelegrinazhit në malin e Tomorrit nga besimtarët bektashinj. Me këtë rast, Kryegj [...]
FOTO/ Turistët francezë zgjedhin Malin e Tomorrit për të shijuar freskinë në këto ditë gushti

FOTO/ Turistët francezë zgjedhin Malin e Tomorrit për të shijuar freskinë në këto ditë gushti

Mali i Tomorrit është një nga aktraksionet turistike të vendit tonë. Një grup turistësh francezë kanë zgjedhur si destiancionin e tyre turistik gja [...]
1 2 3 7 10 / 62 POSTS