Kategori: Dossier

1 2 3 4 10 / 39 POSTS
FOTO të rralla/ Në ato vite kur Tiranën e kishte zënë pándémia ‘Mórtjes’

FOTO të rralla/ Në ato vite kur Tiranën e kishte zënë pándémia ‘Mórtjes’

Historia përsëritet! Këto foto që po u sjellim sot i përkasin një kohe tjetër. Një kohe kur Tirana dhe e gjithë Shqipëria ishin në vitet e një "Pán [...]
FOTO/ Presidenti kroat përdori jahtin e Titos për të takuar Ramën. Anija 39 metra e gjatë, ka pritur liderë e yje botërorë

FOTO/ Presidenti kroat përdori jahtin e Titos për të takuar Ramën. Anija 39 metra e gjatë, ka pritur liderë e yje botërorë

Pak ditë më parë, kudo qarkulloi lajmi për takimin e presidentit të Kroacisë, Zoran Milanoviç, me Edi Ramën, në një kompleks luksóz në Jug të Shqipëri [...]
KRIMÈT E KOMUNIZMIT/ Musine Kokalari, fleta e lirimit nga búrgú ku regjimi e cilëson rrobaqepëse

KRIMÈT E KOMUNIZMIT/ Musine Kokalari, fleta e lirimit nga búrgú ku regjimi e cilëson rrobaqepëse

Dokumenti i mëposhtëm është fleta e lirimit nga búrgú të një prej intelektualeve më në zë të Shqipërisë, Musine Kokalari, e cila vuajti si rrallëkush [...]
Gusht 1989, kur Nënë Tereza vizitoi për herë të parë atdheun e saj

Gusht 1989, kur Nënë Tereza vizitoi për herë të parë atdheun e saj

Një anashkalim plot finesë, Nënë Tereza: Nuk kam ditur më parë ç’ka qenë Shqipëria dhe nuk jam në gjendje të bëj një krahasim dhe të jap ndonjë përsht [...]
FOTO/ Kamioni legjendë i njohur si ‘Albania’ ose ‘pasaporta ndërkombëtare’ e Shqipërisë komuniste

FOTO/ Kamioni legjendë i njohur si ‘Albania’ ose ‘pasaporta ndërkombëtare’ e Shqipërisë komuniste

Në vitet e komunizmit ishte mjaftë e vështirë që të qarkulloje nëpër Shqipëri me mjetet e transportit rrugor, ndërsa të mendoje se me automjet të dilj [...]
Poeti që nuk u pajtua kurrë me regjimin komunist, 32 vite nga varja në litar e Havzi Nelës

Poeti që nuk u pajtua kurrë me regjimin komunist, 32 vite nga varja në litar e Havzi Nelës

Havzi Nela, ishte poeti disident dhe autori i mijëra vargjeve i cili u vra në vitet e fundit të diktaturës komuniste, për shkak të krijimtarisë së tij [...]
Dëshmia e rrallë e 109-vjeçarit që u shua dje në Shkodër: Si u hodha dy herë me parashutë nga CIA dhe pse nuk firmosa për vrasjen e…

Dëshmia e rrallë e 109-vjeçarit që u shua dje në Shkodër: Si u hodha dy herë me parashutë nga CIA dhe pse nuk firmosa për vrasjen e…

Publikohet historia e rrallë dhe e panjohur e Ndue Mëlyshit me origjinë nga Mirdita, ku i ati i tij, Gjoni ishte bajraktar i Kthellës, ndërsa i vëllai [...]
Si ‘Tigrat e Arkanit’, kishin lidhje me Ndragetën dhe drejtonin trafikun e drogës nga Ballkani drejt Italisë

Si ‘Tigrat e Arkanit’, kishin lidhje me Ndragetën dhe drejtonin trafikun e drogës nga Ballkani drejt Italisë

Kur shpërtheu lufta në ish Jugosllavi-ishte viti 1991-milicitë e para serbe që u vërsulën kundër kroatëve qenë ato të Zheljko Raznatoviçit, një krimin [...]
Foto e vitit 1991/ Kur monumenti i diktatorit u largua nga Gjirokastra i bërë pis

Foto e vitit 1991/ Kur monumenti i diktatorit u largua nga Gjirokastra i bërë pis

Më 28 korrik 1991, në mbrëmje, monumenti i diktatorit në Gjirokastër, kur nuk kish mbushur as 3 vjet që qëndronte aty, u dëmtua dhe u bë qesharak. [...]
Si e mësuan shqiptarët ta pilotonin avionin ‘MIG-19PM’

Si e mësuan shqiptarët ta pilotonin avionin ‘MIG-19PM’

Avioni supersonik MIG-19 ishte një avion i modeluar nga çifti i konstruktorëve sovjetikë Mikojan-Gureviç dhe ishte prodhimi i parë rus i avionëve supe [...]
1 2 3 4 10 / 39 POSTS