Kategori: Teknologji

1 2 3 5 10 / 49 POSTS
Habit studimi: Jeta në Tokë mund të jetë krijuar nga goditja e vetëtimave

Habit studimi: Jeta në Tokë mund të jetë krijuar nga goditja e vetëtimave

Vetëtimat, që kanë goditur planetin Tokë miliarda vite më parë, mund të kenë zhbllokuar fosforin e nevojshëm për krijimin e ADN-së, qelizave dhe kocka [...]
Rozana Radi reagon ashpër ndaj Ramës: Mendohuni mirë para se të flisni!

Rozana Radi reagon ashpër ndaj Ramës: Mendohuni mirë para se të flisni!

ëngëtarja, Rozana Radi ka reaguar ashpër ndaj Kryeministrit Rama, i cili disa ditë më parë përdori fjalë denigruse ndaj, kandidates për deputet të [...]
Whatsapp po zëvendësohet nga një tjetër aplikacion, për shkak të shkarkimeve të shumta “Signal” po përjeton vështirësi teknike

Whatsapp po zëvendësohet nga një tjetër aplikacion, për shkak të shkarkimeve të shumta “Signal” po përjeton vështirësi teknike

Platforma e mesazheve Signal është duke përjetuar ditët më të mira, pasi me qindra e miliona qytetarë po shkarkojnë këtë aplikacion. Por [...]
Astronomët zbulojnë fenomenin e rrallë, dëshmojnë ‘vdekjen’ e një galaktike

Astronomët zbulojnë fenomenin e rrallë, dëshmojnë ‘vdekjen’ e një galaktike

Astronomët kanë parë një galaktikë të largët që po fillon të ‘vdesë’, në atë që mund të jetë një përparim i madh në kuptimin tonë të kozmosit. Gala [...]
Miliona përdorues ‘braktisin’ WhatsApp, do t’i detyrojë ata të ndajnë të dhënat e tyre me Facebook

Miliona përdorues ‘braktisin’ WhatsApp, do t’i detyrojë ata të ndajnë të dhënat e tyre me Facebook

Miliona përdorues të WhatsApp kanë ndërmarrë hapin drastik të braktisjes së aplikacionit përpara një përditësimi të politikës së privatësisë që do t'i [...]
WhatsApp/ Ja cilët janë telefonat ku nuk do të funksionojë!

WhatsApp/ Ja cilët janë telefonat ku nuk do të funksionojë!

  Një version i ri i WhatsApp do të ndalojë së funksionuari në shumë aparate celular nga 1 janari 2021. Pajisjet e vjetra Android dhe iPh [...]
Keni komentuar në Facebook ‘Amin’? Ndalni këtë gjë pasi është gabim, arsyeja do t’ju befasojë

Keni komentuar në Facebook ‘Amin’? Ndalni këtë gjë pasi është gabim, arsyeja do t’ju befasojë

Çfarë ka të keqe të komentosh “Amin”? Asgjë, mund të thoni ju, por ka pasoja nëse komentoni kështu në Facebook. Nëse jeni përdorues i rregullt i Fa [...]
“Më lër të dërgoj një mesazh”/ Përdoruesit e rrjeteve sociale përballen me një kufizim të komunikimit online

“Më lër të dërgoj një mesazh”/ Përdoruesit e rrjeteve sociale përballen me një kufizim të komunikimit online

Mëngjesin e të enjtes të gjithë përdoruesit e rrjeteve sociale kryesisht, Facebook Messenger dhe Instagram në Mbretërinë e Madhe janë përballur me një [...]
“Apple” vendos çaktivizimin e gjurmimit në iPhone, “Facebook” nis ‘luftën’ për privatësinë

“Apple” vendos çaktivizimin e gjurmimit në iPhone, “Facebook” nis ‘luftën’ për privatësinë

Përplasje e re midis kompanive Apple dhe Facebook për temën e privatësisë. Gjiganti Cupertino do të prezantojë një funksion që do të lejojë përdoru [...]
Njihuni me aplikacionin e ri që po konkùrron ‘TikTok’-un

Njihuni me aplikacionin e ri që po konkùrron ‘TikTok’-un

Me më shumë se 2 miliardë shkàrkime, TikTok ka qenë aplikacioni më i shkàrkuar në App Store prej kohësh. Por, fakti që disa vende të botës, si SHBA ap [...]
1 2 3 5 10 / 49 POSTS