Kategori: Diaspora

1 2 10 / 17 POSTS
“Kur shkolla ndryshon”, dokumentari i Rai-t mbi ruajtjen e kulturës shqiptare

“Kur shkolla ndryshon”, dokumentari i Rai-t mbi ruajtjen e kulturës shqiptare

San Marzano është një nga komunat arbëreshe në Jug të Italisë, ku janë ruajtur gjuha, traditat dhe këngët shqipe. Në vitet ’70 të shekullit të shkuar [...]
Zyrtare: Lojtari i Kombëtares sonë firmos me Romën

Zyrtare: Lojtari i Kombëtares sonë firmos me Romën

Marash Kumbulla ka kompletuar trànsferímin tek Roma. Transferimi do jetë huazim për dy vite me të drejtë blerjeje. Mbrojtësi shqiptar do veshë fane [...]
Një shqiptare na bën krenare në Belgjike, fiton ‘The Voice Kids’

Një shqiptare na bën krenare në Belgjike, fiton ‘The Voice Kids’

Gala, vajza e artistit shqiptar Robert Aliaj, u shpall mbrëmë fituese e “The Voice Kids” në Belgjikë. Ajo u dallua nga konkurentët e tjerë jo vetëm [...]
Familja e Gramoz Palushit reàgon pas 16 viteve nga hùmbja e të birit

Familja e Gramoz Palushit reàgon pas 16 viteve nga hùmbja e të birit

Gramoz Palushi ,20-vjeçari shqiptar u vrà në Greqi në vitin 2004. Ai gjeti vdékjen nga një shtetas greko-amerikan. Arsyeja ishte se kishte dalë të fes [...]
Studentja shqiptare shpallet më e mira në “Universitetin e Athinës”

Studentja shqiptare shpallet më e mira në “Universitetin e Athinës”

Diplomohet me rezultate të shkëlqyera në "Universitetin e Athinës", Albiona Mancho. kjo e fundit është vajza e dy prindërve shqiptarë emígrantë në [...]
Vajza e Robert Aliaj kualifikohet për në finalen e programit prestigjioz

Vajza e Robert Aliaj kualifikohet për në finalen e programit prestigjioz

Gala, vajza e Robert Aliajt , ka konkùrruar në konkursin e famshëm në Belgjikë “The Voice Kids”. Falë talentit të saj të madh, ajo arriti të kalojë [...]
Tha që Skëndërbeu kishte prindër serbë! Njihuni me Dritan Abazoviç

Tha që Skëndërbeu kishte prindër serbë! Njihuni me Dritan Abazoviç

35 vjeçari shqiptar nga Ulqini, Dritan Abazoviç u lind dhe u rrit në Ulqin, duke vazhduar shkollimin e lartë si në Mal të Zi, ashtu edhe në Sarajevë. [...]
Eurodeputetja me origjinë shqiptare, Arba Kokalari emërohet në postin e rëndësishëm

Eurodeputetja me origjinë shqiptare, Arba Kokalari emërohet në postin e rëndësishëm

Arba Kokalari vijon të shkëlqejë... Eurodeputetja shqiptare e cila përfaqëson Suedinë në PE, Arba Kokalari është emëruar nga grupi i saj parlamenta [...]
Remitancat/ Vetëm në maj, diaspora shqiptare dërgoi 100 milionë euro

Remitancat/ Vetëm në maj, diaspora shqiptare dërgoi 100 milionë euro

"Mbaju nëno mos ki frikë, se ke djemtë në Amerikë". Kjo thënie e bukur sot më shumë se kurrë ka vlerë për Kosovën. Diaspora shqiptare vazhdon të [...]
Artistja shqiptare shkëlqen në Kanada, shpallet “Aktorja më e mirë” në festivalin e filmit

Artistja shqiptare shkëlqen në Kanada, shpallet “Aktorja më e mirë” në festivalin e filmit

Pavarësisht pandemisë globale, një artiste dhe producentja shqiptare në Kanada, ja ka dalë dhe ka triumfuar të vlerësohet me çmim. Aktorja Ana Golj [...]
1 2 10 / 17 POSTS