Kategori: Historia

1 2 3 10 / 23 POSTS
Coli i “Debatikut”, aktori i madh që përfundoi shitës bulmeti

Coli i “Debatikut”, aktori i madh që përfundoi shitës bulmeti

Luan Laze Një kujtim në shtëpinë e Shpëtim Zanit. Pak kohë më pas, sot një vit më pare, ai u nda nga jeta. Shkoja shpesh aty, sepse ai kishte kënaq [...]
Koha kur Durrësi kishte 5000 banorë, ja si administrohej në vitin 1895

Koha kur Durrësi kishte 5000 banorë, ja si administrohej në vitin 1895

Një përshkrim interesant i përgjithshem i qytetit të Durresit për vitin 1895, kohë kur administrohej nga perandoria Osmane. Durresi bënte pjesë në vil [...]
Oferta gjermane për Ramiz Alinë nga F. J. Shtraus

Oferta gjermane për Ramiz Alinë nga F. J. Shtraus

Vizitat e shpeshta të F. J. Shtrausit në Shqipëri synonin të bindnin shqiptarët në pranimin “de jure” të një kredie të madhe gjermane, me shlyerje afa [...]
Elsa Nilaj rrëfen njohjen në Facebook me aktorin indian që më pas u bë burri saj

Elsa Nilaj rrëfen njohjen në Facebook me aktorin indian që më pas u bë burri saj

Elsa Nilaj, një vajzë nga qyteti i Shkodrës jeton prej disa vitesh jeton në Indi dhe është e martuar me bashkëshortin e saj indian. Çifti i veçantë u [...]
Iliaz Laskajt, burri shqiptar që jeton i lumtur me dy gratë dhe 7 fëmijët e tij (VIDEO)

Iliaz Laskajt, burri shqiptar që jeton i lumtur me dy gratë dhe 7 fëmijët e tij (VIDEO)

Një rast interesant na vjen nga fshati Selishtë i Peshkopisë. Bëhet fjalë për familjen e Iliaz Laskajt. Ai u martua në vitin 2001 me Anifën, por në vi [...]
Tre aktorët e parë shqiptarë që arritën kinemanë evropiane

Tre aktorët e parë shqiptarë që arritën kinemanë evropiane

Kinemaja franceze, italiane dhe ajo amerikane u bënë shumë të dashura për shqiptaret në mesin e dy lùftërave botërore. Ato i ndíqnin me admirim filmat [...]
“Gjona t’mira, gjona t’bukra, papa fare”/ Njihuni me Genardin & Sonidnën

“Gjona t’mira, gjona t’bukra, papa fare”/ Njihuni me Genardin & Sonidnën

Të gjithë ju e njihni dyshen simpatike qe ka pùshtuar rrjetet sociale, sidomos vitin e fundit. I ndíqni gjatë gjatë vakteve të ndryshme, kur janë me p [...]
Reshat Arbana, kjo emblemë e Filmit Shqiptar

Reshat Arbana, kjo emblemë e Filmit Shqiptar

Aktori Reshat Arbana u lind më 15 shtator 1940 në Tiranë, Shqipëri. Ai është një ndër aktorët shqipëtar më të mirë të gjitha kohërave. Arbana ka inter [...]
Bràktisi Italinë për Shqipërinë, njihuni me dibranin që mbjell frutat e çuditshme

Bràktisi Italinë për Shqipërinë, njihuni me dibranin që mbjell frutat e çuditshme

Një histori shumë motivuese dhe e bukur na vjen nga një fermer shqiptar. Ai është Zija Keshi nga Dibra. Keshi aktualisht 50-vjeçar ka qenë emigrant [...]
Familja e Gramoz Palushit reàgon pas 16 viteve nga hùmbja e të birit

Familja e Gramoz Palushit reàgon pas 16 viteve nga hùmbja e të birit

Gramoz Palushi ,20-vjeçari shqiptar u vrà në Greqi në vitin 2004. Ai gjeti vdékjen nga një shtetas greko-amerikan. Arsyeja ishte se kishte dalë të fes [...]
1 2 3 10 / 23 POSTS