SHPERNDAJ

Shume dekada me pare kur taksidaret e Portes se Larte shkuan ne Mirdite per te mbledhur dhunshem taksen sulltanore prej popullsise vendase ..harruan se do te korrnin ate cfare kishin mbjelle..

..Pasi i kishin share, fyer, ofenduar, neperkembur , poshteruar e perbuzur rende mirditoret deri edhe ne moralin e tyre ……tani shkonin tu merrnin edhe taksen… dhe natyrisht pesuan ate qe pesuan e qe historia e Shqiperise tashme e di dhe e njeh fort mire…

Kembe turku nuk shkeli per dekada e dekada me radhe e as ka guxuar me te shkele ne ate zone….

…E njejta histori paraqitet sot me Taksidarin e koheve moderne te shekullit te 21…Rama …qe si per koincidence eshte miku me i afert i nje tjeter Sulltani turk ..Erdoganit capraz por kete radhe ndryshimi eshte se Taksidari eshte shqiptar packa se huqet na i paska si te Sulltaneve te djeshem e te sotem turq…

…Po pse cfare prisje ti o kryeminstri me arrogant i historise se Shqiperise..qe pasi nuk ke lene rast pa i share, fyer, ofenduar, percmuar, perbuzur , vjedhur, grabitur , poshteruar , neperkembur e varferuar ne ekstrem …e i ke dhunuar sistematikisht per disa vite radhazi…shqiptaret ….ata te dilnin e te protestonin ndaj teje ”e koncensionarit tend privat”…me tullumbace e tufa lulesh ..me parakalime me rroba te reja e kenge ne goje per ty e Partine tende…
.
Jo more zotni joooo…me gjuhen e dhunes ju fole e po ju flet me gjuhen e dhunes tu pergjigjen e kane ndermend te pergjigjen sot, neser e sa here te jete nevoja e sa here tu shkelesh ne kallo…

Dje e beri Kukesi..por te siguroj se sot e neser te njejten gje do ta beje e gjithe Shqiperia…sepse je ti e qeveria jote e hajduteve te tipit Ahmetaj e Gjiknuri..e krimineleve Ruci e Xhafaj..e antishqiptareve te pa pergjegjeshem menderisht si Bushati, Spiropali, Taulanti , Erionet, Oltat, Linditat, Kumbarot , Ulsite e co. qe duheni permbysur e shporrur nje ore e me pare nga ai vend…e nga ajo toke .

Sepse nese demonstruesit ne Kukes i vune flaken ”prones se perbashket” [ lexo prone hajduterie e grabitje ne bashkepunim mes teje e privatit tend te preferuar ] ne Rrugen e Kombit qe ti po e kthen ne rrugen e miqesise me Vucicet e Dacicet duke i penguar shqiptaret te vene tek njeri tjetri….je pikerisht ti dhe shpura jote antikombetare e Rilindjes e Rivdekjes faqezeze qe keni kohe qe po e digjni cdo dite e me shume krejt Shqiperine

Nese protestuesit ne Kukes i vune flaken nje pike tarifore e taksore..ti dhe te tute po digjni , shkrumboni e perrveloni ne zjarrin e antishqiptarise nje Shqiperi e nje Kosove te tere….

Je pikerisht ti qe me urrejtjen skizofrene patollogjikej ndaj kombit e popullit tend ..je bere e po behesh cdo dite shkaktar i nje gjendje gjithnje e me te pa durueshme e te pa shprese qe shqiptaret te mendojne nga mengjesi deri ne darke se si te ikin nga syte -kembet prej Atdheut te tyre e jo mej te guxojne te mendojne e te shpresojne se nje dite ai vend do te behet e se nje dite ai popull do te mund te rroje njesoj si cdo lloj populli tjeter ne Rajon e ne Europe..

…A pate o njerez ndonje politikan ne protesten e kuksianeve dhe te kosovareve (lexo te shqiptareve ) qe te protestonte qofte edhe si shqiptar apo si qytetar i thjeshte e i neperkembur i ketij vendi ne Rrugen e Kombit?

Natyrisht qe jo..se dhjeramanet e politikes se sotme antishqiptare nuk guxojne te jene atje ku ju duhen Shqiperise e shqiptareve ..por gjithnje ndodhen atje ku vjen era Mut..e ku ndajne me njeri tjetrin Mutin e madh qe i gatuan ketij vendi e ketij populli duke e cuar deri ne kete fare derexheje tejet te dhimbeshme te mbijeteses… e te pa shpreses ..

Le ta ndajne ..le ta hane e mire tu beje..por Shqiperise e shqiptareve te mos u bijen me ne qafe…se ata qe ndollen shiun e rrebeshin me siguri absolute do presin Furtunen..se c’te mbjellesh do korresh o Edvin, ti Monika, Lulzim,Ilir , Sali e kushdo tjeter i listes se neveriteshme prej shqiptareve ….

Askush nuk ishte vandal ,barbar e bandit ne ate proteste o kryeministri me arrogant i vendit tim..askush nuk ishte kriminel e hajdut , askush nuk ishte palaco-politikan e as biznesmen grabites te llojit tend te preferuar..sepse ky kontigjent ndodhet ne krahun e ne mesin tuaj te politikaneve bastarde e te politikes kuceder shqiptare e jo ne mesin e popullit tim e te atyre qe i vune flaken me te drejte flakvenesve te jetes e vendit te tyre te kryesuar e ideuar prej teje ..dhe rraces suaj e sojit tuaj te felliqur antishqiptare ..

Vandalet, barbaret, banditet e kriminelet e vertete i ke aty ne Qeverine, Shtetin e Parlamentin tend ..i ke ne cdo Parti politike shqipfolese..i ke ne cdo segment te jetes se sotme sterre te Shqiperise e shqiptareve sterrosur pikerisht prej sojit tuaj bastard .

Cdo shkak e ka natyrshem edhe nje pasoje o arrogant i pandreqeshem me veshje kryeministrore..

Si mund te guxosh ti tu drejtohesh nga foltorja e shenjte e Parlamentit te tyre shqiptareve me fjalorin e nje rrugaci te peshtire e te neveritshem rrugesh duke i krahasuar me nje organ gjenital e qe sipas llogjikes e mentalitetit tende bastard…ferkoji sa te duash se ata prape se prape nuk arrijne te ngrihen dot…

..Ja qe u ngriten e ja qe atyre..shqiptareve ju ngrit o karabush i pa cipe..dhe mesa kam degjuar ..atyre kuksianeve po ju ngrit kesisoj veshtire e zorr se ju ulet me…ndaj ti personalisht e predikuesit e tu te ulje-ngritjeve gjeni vend e futuni dhe ishalla keni fat ti shpetoni kesaj lloj ngritjeje te pa uleshme..

E ne kete ”ngritje ” te shqiptareve nuk te bejne dot derman as Xheni e as Kristi Pinderi e as LGBT e tyre qe me bekimin e Lali -dhjerit tend i ke nisur neper shkollat tona shqipe te na bejne moralin e propaganden e shtimit dhe perdorimit , te Bytheve ne perqindjen qe na kerkonka BE…

Kuksianet por edhe te gjithe shqiptaret e atyre zonave qe ti e Partia jote e sotme dhe sidomos ajo e djeshmja i shkelen per dekada me radhe me kembe, i perbuzen e i neperkemben e i lane ne varferi e prapambetje ekstreme dhe jo rastesisht pasi ajo eshte pjesa me Patriotike e me atdhetare e Shqiperise …u ngriten per dinjitetin e tyre , per moralin e tyre , per vendin e tyre, familjet e femijet e tyre e as per Saliun, Lulin , Moniken e Mehdiun..kete fute mire ne koke ti dhe ai Ministri yt gojemadh qe edhe pse i Dhjere por ”krenar” guxon e ju pergjigjet shqiptareve me gjuhen tipike te arrestimeve te kohes se Hoxhes, Xoxes, Shehut, Hazbiut e tendes bashke..

Ndaj largoji nje ore e me pare Taborret -policore prej Kukesit e Veriut te Shqiperise se do gjesh kokrren e belase aq sa nuk ke guxuar kurre ta cosh dot neper mend…

Ndaj kam pershtypjen se Shqiperia e shqiptaret do te nisin te ecin ne rrugen e tyre te duhur, te nderit e te dinjitetit jo thjesht duke i vene flaken nje barriere te turpeshme e anti- kombetare sic ishte Trau yt i neveritshem ne Rrugen e Shqiptareve ..por duke i vene flaken e duke i rafshuar njehere e mire e nga themelet ngrehinat e se keqes se tyre te madhe ku strehoeni e fshiiheni ju …Parlamentit te tyre te turpshem, Kryeministrise se tyre bandite e te droguar, Presidences se tyre antishqiptare … Ministrise se tyre te Jashteme zbythamane, Ministrise se tyre te Brendeshme kryesuar nga Lule -dhenesi i djeshem i Komandantit …dhe te gjithe aparatit tuaj te dhunshem ,represiv e grabites qe ju a kane cuar atyre thiken deri ne palce e ku nuk mban me dot..e ju a kane shternguar litarin ne fyt si kurre me pare …deri ne asfiksi e pa as me te voglen shprese frymemarrje e jetese…

Edhe une..por edhe cdo njeri me llogjike e mend ne koke jemi per nje lloj takse e tarife mirembajtje te kesaj rruge e madje edhe te cdo lloj rruge tjeter ..por te nje lloj takse qe te kete kuptim llogjik , te jete e aresyeshme , e negociueshme dhe e pranueshme e kurresesi te nje lloj takse thjesht hajdute e grabitese ne kurriz te asaj pjese te popullsise qe mezi gdhihet e mezi ngryset nga varferia ekstreme nga e sotmja sterre dhe e nesermja bloze..

…Do te pergjigjeni perpara ligjit ..ju drejtuat kuksianeve, tropojaneve, dibraneve, gjakovareve, prizrenasve , pejaneve etj..ti dhe Ministri yt bolsheviko-komunist… madje keni guxuar edhe te nisni arrestimet si cubat e nates neper shtepite e tyre sic bente dje Sigurimi juaj famekeq..

Perpara cilit ligj..atij qe ju sanksionon e ju mbron ju po me ligj qe ti vidhni, ti grasbisni e ti poshteroni e neperkembeni shqiptaret kesisoj?

Ndaj kujdes mos luani me zjarrin se do digjeni ju pikerisht te paret ne te ..

Nje Kryeministri e nje qeverije te dhuneshme ju duhet pergjigjur me te njejten monedhe e me te njejten gjuhe ..ndaj dhe jam kaq fuqishem ne krahun e te gjithe atyre qe ishin dje ne Kukes ne Rrugen e Kombit ..ndaj jam e do te mbetem ne krah te te gjithe atyre lloj shqiptaresh kudo qofshin ne cdo qytet e fshat te vendit tim ..qe dijne se si me dinjitet e personalitet njerezor e patriotik tu thone NDAL e MJAFT rrugaceve te tille, veshur me pushtet , hajduteve e drogmeneve te tille ne qeveri e ne shtet e antishqiptareve te tille gatuar koke e kembe ne Beograd e Athine..

Vandale, barbare e kriminele te dhunshem e zjarevenes ishin ata te Kukesit sipas teje …e qe kishin ardhur aty me benzine e hunj..

…Sa shpejt qe harrove 21 janarin tend o drite shkurter e faqezi..po ti vete e Rilindja jote si erdhet ne pushtet ..harrove sa dogjet, sa shkaterruat, sa cadra ”magjike antipolice” sa hunj e gure mbanit ne duar …deri ne ate lloj katrahure e tragjedie njerezore sa late ne rruge edhe jetet e 4 shqiptareve te pa fajshem ku as sot e kesaj dite nuk guxoni ti vini gishtin vrasesit e kriminelit te vertet qe shtiu mbi ta.. e qe i coi drejt vdekjes vetem e vetem qe ju te vinit aty ku jeni sot e dikush tjeter te ikte prej aty…

Dhe e dini pse…sepse vrases te Shqiperise e te shqiptareve jeni te gjithe ju politike e politikane bashke, qeveritare, shtetare e deputete te te gjitha llojeve, rracave e ngjyrave…ndaj laje mire gojen ti dhe ai Ministri yt gagac , fodull e arrogant kur te beni krahasimin mes jush zullumqareve … e protestuesve kombetare e shqiptare te Rruges se Kombit …

Nuk jam as Lala -Gjoni e as Macoku me cizme..ju the dje paturpesisht shqiptareve …ahhhh po ketu ke plotesisht te drejte sepse ti ne fakt je nje Kryehajdut me Cizme ..je nje Haxhi Qamil bazhibozuk i shekullit te 21..je nje Lali Er i llojit tend klasik ..je nje vella i Miloshevicit antishqiptar..je nje ushtar besnik i Sulltanit vrases te demokracise ..turkut Erdogan… je nje person menderisht krejtesisht jashte kontrollit dhe i pa pergjegjshem..je e c’nuk je..por qytetar normal e shqiptar as je , as ke qene e as ke per te qene kurre derisa Perendia te te largoje njehere e mire nga kjo bote qe ju perket njerezve normale..

Ndaj te siguroj se rrevolta e protesta e Kukesit ishte vetem fillimi i fundit tend…vetem vala e pare e larjes se hesapeve me te gjithe llojin tend antinjerezor e antishqiptar…

A.R.DOSTI