SHPERNDAJ

Per ata qe te vrasin Naten e te qajne Diten…
Per ata qe i genjen mendja se memorjen e nje kombi mund ta nderrojne a fshijne si te duan thjesht me nje lloj Mareveshje ndershteterore..
Per ata qe kerkojne te zhdukin fjalen Cameri nga fjalori shqip e nga Harta jone kombetare ..
Per ata kriminele , vrases te pa bese e sadiste qe sot na tregojne se si duhet te hyjme ne Europen paqesore e te civilizuar…

Per ata qe i genjen mendja se Lumenjte e gjakut mund te lahen e pastrohen me Mareveshje…

Per ata te cileve u duhet kujtuar dite -nate shprehja ….s’bejme rehat e s’kemi qetesi ..se kena Dreqin kojshi…

….Po mire.. po vrasjen barbare e te pa bese te gjeneralit italian Tellini te ngarkuar nga OKB per percaktimin e drejte te kufijve shteterore Greqi- Shqiperi me 1925 ku ta fshehim ?

Po masakrat sadiste e krimet e perbindeshme te kriminelit Zerva kunder Camerise e popullsise came ku ti fusim ?

Po vrasjen e pishtarit te gjuhes shqipe Dhaskal Todri si ta klasifikojme?

Po helmimit te Pertro Nini Luarasit c’emer ti veme?

Po vrasjen ne erresiren e nates te patriotit te flakte Papa Kristo Negovani ku ta rendisim?

Po pusine e cubave me thika pas shpine qe i prene koken nacionalistit e gjuhetarit te zjarrte shqiptar At Stath Melanit si duhet ta quajme ?
Po vrasjet e patrioteve shqiptare Mihal Grameno, Sotir Peci, Cerciz Topulli ,Pandeli Sotiri etj etj ne c’pjese te erret te pabesise suaj te neveriteshme i keni fshehur?
Po provokacioneve te Gushtit 49 c’emer tu veme e si ti komentojme?

Po per vrasjet e pabesa te Djajve e Shejtaneve tuaj te nates ne repartin ushtarak shqiptar te Peshkepise cfare na duhet te themi ?

Po trazirat e Jugut me 1997 ku ju ishit skenaristet e regjizoret kryesore se bashku me bastardet serbe ..per ndarjen e coptimin e Shqiperise c’emer kane e si ti sistemojme ne historine tone tragjike ?

Po per vrasjet brutale e rracisto-fashiste te dhjetera shqiptareve ne burgjet e rajonet policore tuaja te cilet i solli halli ne token tuaj e asgje tjeter si do tu themi brezave te sotem e te neserm?

Po Mareveshjet e fshehta mes jush Thike pas -shpinasit e perejetshem dhe tradhetareve tane te sotem ne krye te Atdheut tone ..si dhe ku ti klasifikojme ne historine tone tejet te dhimbeshme te te pasurit ju..Dreqerit e kesaj bote komshinj?

Po me Detin tone c’patet…po me varret e te vdekurit qe s’ju perkasin juve c’deshet qe u ngaterruat…po minoritetin e shkrete pse nuk e lini rehat…po tekstet shkollore e librat ne gjuhen shqipe perse kerkoni ti greqizoni e ti fashistizoni ..?

Po me Camerine e gjore e qe ende pikon gjak te pa fajshmish akoma nuk u ngopet ne masakren tuaj sadisto-kriminale …e akoma kerkoni ti mbushni mendjen botes se ata ishin ne krah te nazizmit kur ju vete dje , sot e neser por edhe perjetesisht keni lindur, jeni e do vdisni me shume se fashiste e shume me shume se rracisto-naziste…?
Po Ligjit te luftes dhe termit Vorio- Epir c’keni ndermend ti beni tani … ti fryni ne bythe?
Ndaj Shqiperia e shqiptaret jo vetem qe nuk duhet ta lejojne kurren e kurres firmosjen e Mareveshjes ne fjale Greko – shqiptare perfaqesuar ne emer te tyre nga tradhetare te tipit Rama -Bushati e co dhe Rilindja e tyre sterrezeze…qe eshte kryekeput ne dem te kombit e popullit te tyre …por duhet te shkojne edhe me larg se kaq…

….Ne emer te dinjitetit, personalitetit, karakterit e integritetit te tyre kombetar e ne emer te gjakut te te vrareve nga pa besia greke jete e mot dhe ne respekt njerezor ndaj tragjedise tejet te dhimbeshme Came ata nuk duhet te lejojne as viziten e Tsiprasit ne token e tyre per te shternguar duart me Kryetradhetarin e tyre Rama ..

Shqiptare behuni bashke si kurre me pare dhe mos e lejoni KURRE firmosjen e Mareveshjes se Tradhetise…

Bejeni kete ne emer te historise sone tragjike , ne emer te kombit e popullit tone , ne emer te Dinjitetit njerezor perballe anti-njerezve …te pa beseve, te pa atdheve e te pa feve …

A.R.DOSTI