SHPERNDAJ

Shoku Fino….Ne Shqiperi, ne burg duhet te shkoje rraca e politikaneve dhe jo njerezit e futbollit…

Tek prisja qe mbreme ne emisionin Fair Play te gazetares Enkelejda Zeko ne News 24 ..te degjoja platformen sportive te Kandidatit per kreun e FSHF ..njeriut qe vjen kryekeput nga politika Bashkim Finos….ndodhi e kunderta…

Me nje mllef inatcor tipik te Partise qe perfaqeson ..shoku Fino i cili per hir te se vertetes duhet thene se e drejtoi vete emisioinin maratone permbi gati 2 oresh nga fillimi deri ne fund …tha ato qe deshte te thoshte dhe ”harroi” si pa dashje te thote ato qe duheshin thene realisht.. ..

Tek -tuk ndonje fjale -platforme ..e gjithcka tjeter e mbushur me akuza, sharje, ofendime, kercenime e shantazhe te turpshme per te trembur e frikesuar kundershtarin e tij por edhe gjithe njerezit e vertete te futbollit brenda e jashte FSHF… qe ti i fyeve e i perbuze rende me dashakeqesine e ligesine tende..

…Une vij nga politika…e nisi rrefimin e tij shoku Fino ..e me pas tha se i kishte shkruar UEFA per skandalet e futbollit shqiptar… e kish marre pergjigje pozitive..

Dhe vertet o njerez besoni se pikerisht FIFA e UEFA …mbajne maredhenie kaq miqesore sa c’ thote Finua me ate kategori njerezish qe ato e kane te sanksionuar ne statutet e tyre se nuk duhet te guxojne tu afrohen dyerve te futbollit….???

..Pse Duka del ne TV…ne aktivitetet e tij gjate ketij muaji me Kryeministrin Rama e zv.Ministrin e sporteve K.Shkurti….u ankua shoku Fino….

Harron qyqari se si Kryeminstri Rama e si zv.ministri Shkurti jane po pjese perberese e Qeverise se tij socialiste Rilindja….dhe jo e Dukes e as e FSHF….

..Helm e vrer ndaj ”shoqatave fantazme”..ok…ka qene gabim ..madje jo i vogel qe me to deri me sot eshte vepruuar ashtu… .po c’te keqe ka o shoku Fino sikur ato te regjistrohen zyrtarisht ne gjykate..e nga sot e tutje te ndreqet ky gabim amatoresk i se djeshmes?

Sepse une por edhe te gjithe ne komuniteti i futbollit mendojme e gjykojmme se eshte ku e ku me mire qe ne Asamblene e futbollit te marrin pjese e te votojne njerezit e vertete te futbollit e jo fjala vjen kryetaret e bashkive te tua socialiste nga Maliqi, Policani, Cerriku, Mbrostari,Novosela etj etj.. qe nuk e kane idene nese qyteti i tyre ka ekip futbolli apo jo..ka stadium apo fushe futbolli etj etj…

….Ma hiq nga ekrani kete listen e Shoqatave ..se me irriton e kam alergji prej tyre…i thote shoku Fino gazetares …

Si-urdheron Komandant…do behet sic thua ti e Partia jote…, akoma te genjen mendja o qyqar se Shqiperia e sotme meriton te udhehiqet e komandohet nga soji e kallepi juaj imbecil ??

Vazhdimisht shoku Fino..i drejtohej gazetares me fjalet….bashke do flasim te nesermen e 7 shkurtit kur une te kem fituar e te jem ne krye te FSHF… sepse realisht une s’kam ndonje hall …hallin e ka ai..Duka qe e sheh veten humbes…

Po pse…vertet kaq i sigurte je ne fitoren tende o shoku Fino… sepse neqofte keshtu i bie qe ti ta kesh fituar garen e karrigen e larte te futbollit shqiptar qe sot…ndaj me mire anulloji ti e Partia jote zgjedhjet e 7 shkurtit…c’pret me…

Tek pa Duken ne Elbasan gjate promovimit te nje aktiviteti futbollistik per femije…shoku Fino ..e humbi mendjen fare per nje cast..e ju drejtua gazetares per te me fjalet … ky burri ketu…[a thua nuk e di se ende ai burri zyrtarisht eshte Presidenti i FSHF]…relax relax..shoku kandidat i Partise…me sa duket arroganca, kapadailleku, mendjemadhesia e fodulleku yt tipik…nuk te lejonkan dot as te ruash te pakten etiken zyrtare e protokollare te cilitdo person qofte…

…Do sjell Transparencen ne FSHF…tha shoku ne fjale…

Te vish nga politika shqiptare e te sjellesh transparence…. me duket gjeja me e pa besueshme per cdo njeri normal e per cdo shqiptar qe e di mire se c’po heq prej politikes e politikaneve te pa fytyre te atij vendi..

…Me keto qe une po them sot ketu..Presidenteve te klubeve shqiptare te futbollit ..ju kam hapur syte …tha kandidati Fino…duke shtuar se ai eshte i sigurte qe ata me shpirt jane me ate pavaresisht se me 7 shkurt do te votojne per Duken….

Hajde gjeje po deshe kete lloj Fjalekryqi tipik -socialist e tipik Fino….

…Ti je gjirokastrite..ju drejtua ai ne nje moment gazetares Zeko…ndaj ben mire te pyesesh Babane tend ..se sa shume e dua, e njoh dhe e kam pasion une futbollin…ndaj edhe po kandidoj per te qene ne krye te tij…

Hajde mendje hajde….vaj halli c’duhet te thone anglezet qe jane shpikesit e djepi i futbollit boteror..ndoshta nje dite te gjithe do kerkojne te jene Presidente te FIFA e te UEFA….hajde llogjike prej Finoje hajde…

…Deputeti me Qeveritarin kane ndryshime te jashtezakoneshme…u mundua te na mbushe mendjen shoku ne fjale….

Te lutem ..mos i bej kaq per budallenj shqiptaret e sotem ..sepse … ky Deputet i kujt Partie e force politike eshte dhe ke perfaqeson ne Parlamentin e politiken shqiptare dhe ligjet ,fondet e buxhetet e kujt qeverie miraton e aprovon o shoku kandidat???

..Pa ju dridhur hic qerpiku..me pas Fino leshoi bomben..

Kam 20 vjet ne Parlamentin shqiptar e madje mund te rrij edhe 20 vjet te tjera me kete lloj sistemi qe kemi….NO COMENT…

…E ju prisni qe Finua te heqe dore nga politika …po pse o milet a mund te rrije dot Pula pa ngrene m….t…???

Qe disa politikane te ndryshem jane ne krye te disa federatave te futbollit ne Europe.. Shoku Fino..duket se u ngaterrua keq apo ka informacion te gabuar per Italine, Francen e Gjermanine ..nderkohe qe me mburrje i sjell si shembuj pozitive pervojat e vendeve te tilla si Rusia e diktatorit Putin…apo edhe e vendeve te tjera ish -sovjetike me nje mori problemesh politike, sociale, shoqerore, te shkeljes se te drejtave te njeriut etj etj…te tilla si Bjellorusia, Armenia, Azerbajxhani, Ukraina ….

Me pas Fino..premtoi se pas 7 shkurtit do te jem neutral e do ti perkushtohem vetem futbollit… nje lloj premtimi te tille pat bere edhe Ujku ..tek lutej ta linin te hynte ”paqesisht” ne vathen e Deleve te gjora …

…Duke harrua se c’ka thene e se cfare duhet te thote per tu mbrojtur te pakten nga sulmet qe i behen me te drejte nderhyrjeve te politikes ne futboll…Finua vazhdon gjepurat ne rrefimin e tij…por qe ne fakt as me shume e as me pak perligj ate qe po themi te gjithe me force ne njerezit e futbollit…politika duhet te qendroje pas dyrerve te tij.. dhe nuk duhet te fuse hundet ne punet e futbollit…

…Duken ne krye te FSHF e solli politika..e sollem ne..e solli Fatos Nano….kaq mjafton per tu zhytur e mbytur po vete brenda ne vasken tende te banjes o i ziu Kandidat….. qe pranon publikisht prej budallallekut tend faktin skandaloz te mesiperm….e qe nuk e di se si UEFA…mbaka me ty korespondence te regullt e miqesore…

..Kam qene Aktor por edhe Faktor ne keto 4 vitet e fundit te qeverisjes se Dukes ne futbollin shqiptar…ndaj edhe Partise sime por edhe Kryeministrit tim Rama as i kam marre leje e as do ti marr per kandidimin tim per postin qe kerkoj..

..Seriozisht e ke…vertet te jesh tii kaq trim e i pavarur prej NJISHIT tend?…

Veshtire ta besoj ..le me ta pranoj…

..Duka ka zene te ankohet se ka frike e ka hall…tha Finua…une per vete jam ne rregull …nda dhe ju siguroj se skandalet e tjera te FSHF do ti bej te ditura hap pas hapi..

Po nese te dhimbset vertet futbolli shqiptar…sikurse thua…beji prezente tani sa nuk eshte vone e ndihmoje ate sot ..e jo neser qe nuk i duhen me askujt…apo i ke ruajtur per kaosin qe ke ndermend te organizosh.. duke refuzuar ndoshta te njohesh rezultatin qe do te dale nga zgjedhjet e 7 shkurtit..??

..Kombetarja jone sot nuk perbehet nga 100 perqind shqiptare sepse ka plot kosovare…tha nder te tjera Bashkimi i Partise Socialiste

..Po pse o Shoku Fino..Kosova sipas teje e Partise tende qe e shiti ate qe me 1943…..nuk qenka shqiptare e kosovaret nuk jane shqiptare???

..Komiteti Ekzekutiv per Duken nuk ka asnje lloj vlere…shihini si rrijne te gjoret ..me vetem nga nje shishe uji perpara e asgje tjeter…

Kete lloj fyerje e ofendimi ju beri Fino….shume prej figurave te shquara e te respektuara te futbollit shqiptar nder vite.. si Targaj, Bici, Jera, Kuriu etj..

Eshte plotesisht e vertete qe njerezit e futbollit e jo te tillet direkt ne FSHF ..kane bere gabime..madje plot..e disa te tilla e kane renduar jo pak situaten ne futbollin tone …gabime ndaj te cilave po ata me guxim e kurajo duhet te dijne se si publikisht ne te mire te futbollit tu japin pergjigje me seriozitet, llogjike, e profesionalizem e mbi te gjitha me ndershmeri qytetare e civile…

Por nese nje dite [qofte sa me e afert ishalla ] per fajtoret do te rezervohet Burgu… …ne burg ne Shqiperi …duhet te shkojne te paret politikanet..JU e rraca , soji e kallepi juaj o shoku Fino e kurresesi JO njerezit e futbollit …

Sepse jeni ju qe ja keni nxirre jeten atij vendi e atij populli ..e nuk jane aspak fajtore futbolli e njerezit e tij per situaten e gjendjen katastrofike te Shqiperise e shqiptareve te sotem..

Ndaj..sinqerisht mbreme shpresova e besova se do kishe kurajon te kishe deklaruar zyrtarisht largimin tend perfundimtar prej politikes..meqenese pohon qe je tamam ne kohe per t’ju perkushtuar pasionit tend..futbollit..

Nuk e cova mendjen deri aty per keq,.,,sa te ridegjoja fatkeqesisht e serisht prej gojes tende ne vend te platformes per futbollin ….sulme, sharje, fyerje, ofendime, kercenime, shantazhe, inate e mllefe ndaj Federates, ndaj Dukes e Shulkut, ndaj lojtareve por edhe ish-lojtareve te kombetares se Shqiperise, ndaj gjithe ne komunitetit shqiptar te futbollit…duke perdorur gjuhen tende tipike te Partise ..qe ti e di fort mire se prej nga vjen e c’lloj origjine ka…

….Dhe ne fund ..si per te qene triumfator ..pa i hyre ende betejes….e per tu treguar trime imponues pa shkrehur ende asnje fishek..deklarove gjithe pompozitet ,,aty i strukur , i zhytur e i rehatuar mire ne kolltukun qe ngrohe permbi 2 ore ne rrefimin- fushate tendin se…

…Shpresoj qe te fitoje qe ne Raundin e Pare…e po keshtu shpresoj qe Duka ta njohe humbjen por edhe fituesin e ri e te vije te me shterngoje doren…

Si shpejt i ke hyre Detit me kembe o shoku Fino..apo nuk eshte edhe mes Dimri…

Personalisht e bej edhe njehere publike se …nuk jam as ne mbrojtje te Dukes e as ne fushaten pro tij .. dhe as ne mbrojtje te atyre qe kane gabuar ne dem te futbollit shqiptar….sikurse mund te me akuzoni e perflisni JU e stafi juaj …..por jam e do te jem fuqishem e kurdohere ne mbrojtje te futbollit shqiptar e te komunitetit te tij te respektuar por neperkembur keqazi per dekada me radhe nga soji juaj edepsez i politikes e i politikaneve antikombetare…

Me qarte, me sakte e me shqip se kaq une nuk di te shkruaj me …

A.R.DOSTI