SHPERNDAJ

Mencurine ndaje me Shoket, injorancen lerja Hasmit

Keshtu me porosiste vazhdimisht ne femijerine e rinine time i miri Gjyshi im Murat Bej Tolari [Dosti]

Dhe paska patur me shume se sa te drejte…ndaj dhe brezit te tyre te ditur, trim, atdhedashes, punetore e patriot… sa te jem gjalle do tu ulem ne gjunje me respekt e mirenjohje te thelle njerezore.

Ndaj edhe une ..me modestine time e me gjithe ate c’ka di, c’kam lexuar, degjuar, studiuar e tresheguar nga gjithcka qe me ka bere ky qe jam sot..e kam pare dhe do ta shoh te aresyeshme e llogjike ta ndaj me vendin e me popullin tim te mire…pavaresisht nese ky angazhim i imi qytetar, e profesional, atdhetar e patriotik i pelqen dikujt ose jo…une do te sjell perpara jush te verteten dhe vetem te verteten bazuar ne fakte, argumenta, dokumenta, njerez e ngjarje konkrete ne periudha te ndryshme e ngjarje te ndryshme te historise sone tragjike kombetare.

Ndaj mos ju genjeje kurre mendja se mua mund te me trembni dot apo te me ndalni kesisoj ne rrugen e nisur per te kuvenduar me vendin e popullin tim Sy me Sy… e ndershmerisht e per tu lene ju dimer e vere e perjetesisht Lakuriq e bythegrisur sikurse jeni ne te vertete ..ne shpirt, ne zemer, ne ndjenja e ne mendjet tuaja fakire qe kurre nuk zune dot mend…

Nuk kisha ndermend te humbisja kohe nga koha ime e cmuar e te merresha me militantet, fanatiket e te punesuarit ne Fb te Rames, Gramozit, Veliajt, Balles, Braces, Ulsiut e lukunise se tyre te pa fund te injoranteve, fshatareve te pa gdhendur, debilave te lindur e provincialeve perverse dhe komunisteve te pa ndreqshem por…shoh qe agresiviteti i reagimeve”komenteve” e pergjigjeve te tyre ndaj nje sere shkrimesh te mija te koheve te fundit te cilat i denigrojne e i nxjerrin ata lakuriq permes gjuhes se fakteve e te se vertetes te cilave ata spurdhjake e burracake ju tremben si Djalli – Temjanit.. vendosa t’ju kthehem ashtu sic e meritojne e ashtu sic me mesuan qe heret ne jeten time te paret e mij..ku theniet e tyre se Horrit pergjigju si Horr dhe Derri do Plumb vazhdojne te mbeten me aktuale se kurre edhe sot e kesaj dite per qelbesirat e karavidhet e llojit te tyre te pa bythe.

Mire qe nuk dijne gje kerkund nga asnje lloj fushe …dhe marrin guximin te debatojne me ty, te te kundershtojne e te komentojne …por me keq akoma pa dashur e ”pa deshiren ” e Partise e te Liderit te tyre nxjerrin zbuluar injorancen e tyre klasike…dhe budallallikun e lindur e te trasheguar ….

Mire qe kane kurajon te te pergjigjen ..por kane mangesi e deficenca te theksuara ne njohurite e gjuhes shqipe si ne te shkruar po ashtu edhe ne te folur e ne te shprehur aq sa torturohen te shkretet derisa te ndertojne minimumi nje fjali te vetme ne shqip.. qe nuk arrin dot as te pakten sa per noten kaluese midis 4 e 5…

Dhe harrojne te zinjte se Debil-lliku e injoranca me mencurine e zgjuarsine as dje , as sot e as neser nuk kane bashkejetuar dot kurre se bashku sepse jane dy pole krejt te kundert te trurit e mendjes se njeriut..pa folur qe ato kurresesi nuk mund as te frymojne dot se bashku se jane ku e ku dija, kultura e qytetaria
qe te shtojne frymen…me pa dijen, harbuterine e provincializmin … qe te marrin frymen…

Askushi s’ka lindur i ditur o te mjeret ju…por mesoni te pakten qe edhe askushi nuk deshiron te vdese budalla pervec jush te lindur e te destinuar per te patur nje fat te tille… te cilin e keni zgjedhur po vete…me deshire apo me urdher Partie ..kjo pastaj eshte histori me vehte…

Se mire qe nuk dini e as merrni mundimin te dini te pakten te verteten per vendin e popullin tuaj..apo te ndershmen e realen e asaj per te cilen jeni mashtruar e genjyer per vite me radhe…mire qe nuk kerkoni te lexoni dicka me shume kur kerkoni te debatoni, replikoni a komenttoni ne nje status, shkrim, artikull, opinion a analize te dikujt …por te pakten mos e shfaqni kaq hapur militantizmin tuaj histerik e budallallikun tuaj te dhimbshem deri ne meshirim….se do tu mallkojne deri edhe vete pjellat tuaja…

Po lereni o njerez leshi..per nje cast Partine e Liderin ..lereni se u lodhet ..keni 73 vjet resht qe rendni pas bythes se tyre dhe e late mendjen e veten tuaj troke e bythe bashke…behuni njehere me veten tuaj, me familjet tuaja, me femijet, niperit e mbesat tuaja. me vendin e kombin tuaj…..hapni syte e ”hapur e qorre” ..dhe shihni me guxim e kurajo te vertete drejt e ne sy..

E verteta eshte disi e hidhur per veshin ..por lum ai vesh qe e degjon ate…

A nuk ju vjen keq qe ne kete kodosh jete qe qenka vertet e shkurter sa me s’ka..te ikni prej kesaj bote kesisoj, pra te vdisni te pa ditur e injorante, te ngordhni fanatike e militante partish e lideresh ?

A nuk ju vjen keq qe neser femijeve tuaj, niperve e mbesave tuaja dikush do tu thotte me nje lloj percmimi, kishte nje Baba e nje Nene, nje Gjysh a nje Gjyshe injorante ky a kjo qe u bubu…nje zot e di ..e i paste marrre me vete ishalla budallallikun e pa dijen e vet..e s’ja u ka lene trashegim ketyre se kush duron kete lloj debilliku edhe nje shekull tjeter.

Ka ca prej jush qe shfaqen ne rolin e anonimatit dhe megjithe deshiren e mire timen per tu dhene pergjigje, nuk ju gjej dot kerkund as ne fb, as ne internet e as gjekundi…aq sa me vjen te qesh shpesh me vehte dhe e dini pse…sepse kam vendosur prej kohesh tu etiketoj Ushtare te Panjohur…sepse vetem ky emer ju shkon per shtat e ju rri fiks sipas trupit e sipas mendjes qe keni…

U bubuuuu ..ruajna zot, e mos na ler ne asnje rethane pa emer e pa resme e pa identitet e pa varr…se s’ka mallkim me te madh ne kete bote… te jetosh e te vdesesh pa qene ASKUSHI….

Ka ca qe shajne, kercenojne, fyejne e ofendojne ..dhe s’kane faj te shkretet ..se keshtu ju thote Partia ..hidhni gurin e fshihni doren…ndaj c’thote Partia ”ben ky lloj populli”….dhe c’don ky lloj ”mileti”’ben per ta Partia e tyre ..,.

Jo sot ..por qe kur kam lindur e kam ne gen, ne xhins, ne fis e ne ADN time guximin, trimerine e kurajon ..sikurse e kam te trasheguar po prej fisit e te pareve te mij edhe burrerine, ndershmerine …e fisnikerine…mbarsur keto me nje ndjenje te forte e te thelle dashurie e patriotizmi per vendin, atdheun, kombin e popullin tim dhe historine e vertete tejet te fisme e te respektuar te tij…

Ndaj … ju koqet e kandarit kur merrni persiper te beni te fortin me mua…kujdes se une s’para degjoj fare nga ai vesh ok…ne te kundert kam lindur e do vdes vetem duke u matur me Burra e jo me burrace e minj kanalesh..aq sa tek i kam dale per zot Kokes sime ..fare mire di ti gjej vendin edhe Kokes suaj…OK…

Identitetin , emrin e mbiemrin tim as i kam fshehur kurre …dhe kur nuk i fsheha dot Dje qe ju e sera juaj e neveriteshme dhe e peshtire te benit gropen me kuc e me mac…Sot jo vetem qe me hani nje M….n .. te madh ….por ju shoh per koqe fiku e as ju llogaris per qenie njerezore e jo me tu marr ne konsiderate e t’ju mas ne kandar…

Per te thene te verteten lakuriq ashtu sic eshte e kam amanet nga te paret e mij..per ti treguar vendit e popullit tim se c’ka ngjare me te e historine e tij …kush i ka tradhetuar e kush i ka prere ne bese…kush i varferoi e i katandisi ne kete fare derexheje , se kush eshte miku e kush eshte armiku, …kush i nderseu te vriten me njeri tjetrin, kush i genjeu e kush i mashtroi , kush eshte armiku e tradhetari e kush eshte patrioti e heroi…eshte e drejta dhe detyrimi im moral e shpirteror, profesional e qytetar ..si bir i atij vendi e gjak i atij populli …

Dhe kete amanet e kete lloj detyrimi do ta mbaj derisa te kem frymen e fundit mbi Dhe…pavaresisht se ku jam e ku jetoj prane apo larg Atdheut tim e Dheut te te pareve te mij…

Ndaj edhe njehere per here te fundit…lutjuni Zotit qe te mos vdisni budallenj e te pa ditur ..si dhe faljani mekatet tuaja Perendise tu shpetoje nga Partia e Lideri dhe nga gjaku i shprishur..e te shkoni ne ate bote ashtu sic lindet ..te pa djallezuar e te barabarte me cdo lloj qenie tjeter njerezore..sepse njerezit lindin njesoj..me pas rruga e jetes i ndan ne Shejtane, Djaj, Budallenj, Debila….ne burra e burracake, e sigurisht edhe ne te mencur, te ndershem, te ditur, atdhetare, qytetare te mbare e te devotshem ..patriote etj etj..

Shpetoni te pakten shpirterat tuaj te molepsur me sketerren e Djallit ..per vete…e jo per mua e sigurisht as edhe per ate mori pa fund miqsh e mikeshash te mijat e me ate numer te pa fund shqiptaresh e bashkeatdhetaresh te mrekullueshem te mijte me te cilet faleminderit Zotit kurdohere jam ndjere e ndihem krenar e dinjitoz sa me s’ka……

A.R.DOSTI