SHPERNDAJ

Plehra e gazetave shqipfolese Tema e Kryeplehres Mero ..i del ne mbrojtje dhunes se Deputetit bolshevik Brace …ndaj Gjyqtarit Koci.

Binduni njehere e mire o njerez qe ne ate vend aty te quajtur Shqiperi ka ende plot njerez qe meritojne dajakun e pertej dajakut .. qe meritojne ate qe vete kane mbjelle e predikojne ..qe meritojne te dalesh krejt prej llogjike, te shperfillesh cdo norme njerezore e ligj e ti rikthehesh vetegjyqesise derisa ti besh te heshtin njehere e mire ..keta lloj vemjesh perverse e te neveriteshme qe vishen e mbrohen nen petkun e Deputetit e te Gazetarit..

Me pafytyresine me te madhe, duke shkelur cdo norme dhe etike te shtypit te lire , cdo parim te shenjte e fisnik te profesionit, cdo moral njerezor, qytetar e civilizues e duke abuzuar mjaft rende me fjalen e lire dhe lirine e fjales…sot gazeta Antishqiptare Tema hapur e pa i beri syrri ”terr” prej askujt ne nje artikull goxha te dukshem te saj i del hapur e ne mbrojtje dhunes qe Deputeti -tifoz socialisto-bolshevik Erion Brace ushtroi ndaj gjyqtarit te takimit Partizani – Skenderbeu .. Andi Koci duke e goditur ate pas ndeshjes me sende te forta [ cakmak e shishe uji] .. dhe duke shfryre e share ndaj tij me nje fjalor tipik prej banditi e rrugaci ekstrem….

Me pare ishte gazetari i njohur sportiv Ervin Baku qe i vetmi me guxim e kurajo njerezore e profesionale denoncoi publikisht ngjarjen e rende..e me pas vete gjyqtari i dhunuar ne fjale ne nje interviste te tij per Top Chanel dhene gazetarit Endi Tufa..rrefeu me detaje gjithe ate c’ ka ngjau…

Heren tjeter jo vetem me cakmak… [duke aluduar per akte te tjera edhe me te dhuneshme ne futbollin shqiptar me autor politiken e politikanet bastarde te atij vendi.] ….. keshtu shkruan pacavurja plehrane e Meros …duke e shoqeruar shkrimin e saj edhe me nje interviste te poshter e teper irrituese por edhe poshteruese, fyese, denigruese e ofenduese te ”miushit trim te PS e Rilindjes” ndaj Federates shqiptare te futbollit, ndaj Presidentit Duka, ndaj Sekretarit te pergjithshem te FSHF …Shulku, ndaj gjyqtarin Koci por edhe ndaj gjithe gjyqtareve te tjere shqiptare, ndaj komunitetit shqiptar te futbollit por edhe ndaj asaj pjese te medias qe kurdohere ka guximin te denoncoje duart e pista e te ndyra te politikes e politikaneve monstra e bastarde te tipit Brace me shoke….

Se pari vete FSHF si institucion krejtesisht sportiv e i pa varur e teresisht a-politik..se ciles i jane cenuar rende imazhi i saj, perfaqesuesi zyrtar i saj [ Arbitri i dhunuar] dhe marre per baze qe ky eshte nje rast tejet skandaloz ku poliitika e politikanet perzihen hapur e direkt ne akte dhune ndaj pjeses sportive …duhet ti drejtohen me akt -padi penale Prokurorise se Republikes se Shqiperise. duke paditur Deputetin agresor Brace…

Duhet ti drejtohen me nje shkrese zyrtare Parlamentit shqiptar e kreut te Kuvendit ku te kerkojne marrjen e masave ndaj ketij ”trimi te dale nga zinxhiret”… qe ne rastin ne fjale ka abuzuar rende me mandatin e Deputetit dhene nga populli..

Duhet ti drejtohen urgjentisht me nje shkrese zyrtare shoqeruar me materialin vertetues fimik e shkrimor edhe FIFA e UEFA ku te vertetojne hapur e publikisht nderhyrjen e rende e te dhuneshme te politikes e politikaneve shqiptare ne futbollin shqiptar,,,vecmas qe nga dita e kandidimit te njerit prej tyre per ne postin e Presidentit te FSHF .. [ B.Finos] ..e me pas me gjithe c’ka po ndodh mes politikes e Institucionit te pa varur sportiv shqiptar.. pas humbjes se tij…ne zgjedhjet e 7 shkurtit 2018..

FSHF por edhe Shoqates se Arbitrave si dhe vete gjyqtarit Koci ju lind e drejta morale por edhe ligjore ti drejtohen me nje shkrese zyrtare per ngjarjen ne fjale edhe Presidentit te Republikes , Kryeministrit te vendit e Ministrit te Rendit..duke kerkuar prej tyre venien perpara pergjegjesise ligjore te Deputetit agresor e rrebel..

Gjithashtu organet e personat e mesiperm sportiv kane te drejte morale e ligjore ti kerkojne Shoqates se Gazetareve Profesioniste te vendit, Unionit te gazetareve e mediave shqiptare dhe Autoritetit te mbikqyrjes se mediave ne gjuhen shqipe qe ushtrojne aktivitetin e tyre ne territorin e Republikes se Shqiperise …venien perpara pergjegjesise penale e ligjore te gazetes Tema…per perkrahje publike te dhunes , nxitje te urrejtjes, nxitje e thirrje per pershkallezim te saj me paramendim nga ana e nje organi mediatik, e nje gazetari apo pronari qe synojne marrjen ne mbrojtje te nje Pushtetari e Ligjvenesi qe shkel hapur e ne menyre flagrante Kushtetuten e vendit, mandatin, postin e funksionin e tij shteteror politik e publik…

Gjithashtu FSHF i lind e drejta pa e politizuar aspak rastin ne fjale qe sipas regullores se saj te aktivitetit ti ndaloje qytetarit te dhunshem Erion Brace hyrjen ne cdo stadium te Shqiperise …minimumi 1 vit ose nje edicion te plote sportiv…..

Te gjitha sa thashe e shkrova me siper nuk kane asnje llloj lidhje me politizimin e tejskajshem te ngjarjes ne fjale, as me hakmarrje te FSHF, Dukes, Shulkut, Kocit , Bakut , Top Chanel-it etj etj ndaj Braces , zhurmaxhi, sherrxhi, tifoz idiot e delirant qe abuzon nen petkun e Deputetit .. dhunues fizik te nje personi te mbrojtur po me ligj gjate kryerjes se detyres se tij.. por thjesht synojne qe brenda te gjitha normave e rregullave sportive, shoqerore, shteterore, qytetare, civile, demokratike , kushtetuese e ligjore ti tregojne vendin kujtdo qe ngre dhunshem doren mbi komunitetin sportiv e futbollistik shqiptar …cilido qofte ai e cfaredo lloj funksioni a posti mbart ..i ciles do Parti qofte …sepse perpara Ligjit…[ jo te atij ligji qe aprovon sot e dhunon neser Bracja me shoke ] …te gjithe jemi te barabarte…

Koha e Ligjit dhe Maliqit ne ate vend duhet te varroset njehere e mire sot ….ne menyre qe neser askush te mos guxoje te na shurdhoje cdo sabah e cdo mbremje duke na uleritur ne rreze te veshit…hejjjj beni si them une …por mos beni si bej une…

Ndaj Braces e Temes se Meros ju duhet treguar vendi njehere e mire e nje ore e me pare…dhe per kete askush nuk duhet te hezitoje ..pasi neser mund ta pesoje ne kurriz te tij …dhe nga e famshmja shprehje…Larg bythes sime ne shqiptaret kemi vuajtur aq shume sa ja tek jemi sot..e ja se kush na komandon, drejton e udheheq… e ja se cilet jane Ligjvenesit e Deputetet tane …

A.R.DOSTI