SHPERNDAJ

AMSTEL….se keshtu me pelqen…

Te gjitheve besoj se ju kujtohet kjo reklame e fameshme qe pushtoi ekranet e tv shqiptare per vite me radhe …. e qe aq shume i shkonte per shtat mentalitetit tipik shqiptar ndaj dhe jo me kot e zgjodha per titull te ketij shkrimi tim ….

…Vdiq zemerthyer e plot brenga ne shpirt Korifeu i shjqiptarizmes Faik Konica e iku nga kjo bote me te famshmen shprehje te dhimbeshme ne gojen e tij …Shqiperi nuk me kuptove asnjehere…

As ty, as ne e as kend tjeter ne kete Bote o i perndrituri Faik Bej nuk ka ndermend te kuptoje as Shqiperia e as shqiptaret as dje, as sot e as mot…

Shqiperia e shqiptaret kuptojne e pelqejne vetem ate…Amstel –se keshtu me pelqen mua .. dhe vertet…keshtu ju pelqen atyre dhe pike mbaroi.. ndaj dhe ata nuk pelqejne askend tjeter.. dhe duket se jane mesuar me kete lloj mentaliteti dhe me kete kane ndermend te vdesin…

…Ndryshe nuk do lejonin Ramen tu vinte traun e ri te izolimit mes vedit e ti ndante shqiptaret nga shqiptaret edhe me keq akoma se ne kohen e Diktatures ….e ti tatonte e tu vinte takse deri edhe per Pusin ne oborr te tyre..e ata serisht neper kafenera e me bileta llotoje e skedina nder duar ne kerkim te fatit e pasurimit nga qielli e perendia,,

Ndryshe nuk do te lejonin Ramen e Veliajn..Gramozin e Taulantin..Bracen e Gjiknurin …Bashen e Saliun…Meten e Gjinushin..tu canin trapin cdo nate pa pushim neper ekrranet e TV shqipfolese duke ju trembur e tmerruar deri edhe femijet qe kane frike te vene ne shtrat per te fjetur se ju fanepsen Gogolet e Dreqerit qe s’ju ndahen nga ekrani dite – nate ..

Ndryshe nuk do te lejonin nje te cmendur – Kryeminister qe ja kalon per nga marrezite e tija personale ne kurriz te popullit te vet edhe diktatoreve famekeqinj Stalin, Mao, Enver, Caushesku, Sadam. Ghadafi e Kim Jong Un… tek i ben popullit te tij permes nje kanali televiziv privat ERTV …diversion e propogande te dhuneshme mediatike …se keshtu i do Trapi atij dhe pike…

Ndryshe nuk do te lejonin nje Mashtrues tipik e nje kodosh e rrufjan politik si Lali Eri ..qe t’ju a reklamonte Tiranen e tyre si Oaz paqeje, begatije e lumturije ..e si nje Park gjigand ku mbillen pa pushim vec Peme e Lule…ne te njejten kohe qe ne mes te Kryeqytetit shqiptar te shqyejne Qente e rrugeve …dhe nuk te hiqen prej sysh pamjet e dhibeshme te lypsareve e te femijeve te mitur qe me thase kanocesh ne krah bredhin kazan me kazan per te siguruar buken e perditeshme te gojes e te mbijeteses ..

Ndryshe nuk do lejonin historianin komunisto-bolshevik Pellumb Xhufi t’ju a servirte Kampin e perqendrimit e internimeve te diktatures ne Tepelene ku humben jeten e u zhduken qindra jete te pafajshme shqiptare e mes tyre dhjetera femije e foshnje …si Parajse komuniste e shtepi pushimi ..

Dhe shqiptaret kujtese-shkurter harrojne se ishte po ky palo historian Xhufi qe dje kryekriminelet e tij E. Hoxha, M.Shehu, K.Hazbiu, A.Cela, F.Shehu , etj etj pa mbarim ju a paraqiti ne Historine e Shqiperise shkruar prej tij si Shenjtore e Heronj Kombetare…

Ndryshe nuk do lejonin ”ish te burgosurin politik ” Maks Velo ti fyente e ofendonte kaq rende e ti ndante e percante ne Veriore e Jugore, ne katundare e maloke , ne myslimane e katolike , orthodoks e bektashinj.. ne te zgjuar e ne budallenj… etj etj

Ndryshe nuk do lejonin nje palaco e nje faqezi sterre si Fevziu me shpuren e tij te Lorencave e Precave me co. ..qe teksa ata vuajne per buken e gojes e nuk po kane strehe ku te fusin koken e as 5 leke sa te blejne nje shishe qumesht e nje buke per te mos i shpene femijet e tyre pa ngrene ne shkolle e barkzbrazur ne shtrat… ju bejne llogje pazari e ju llomotisin cdo nate per ate se si shqiptaret te bejne seks bashkekohor,,si te sillen me femrat,,ju zbulojne se kush e vrau Kenedin..se kush e helmoi Spiunin rus ne Sallsbury… se a duhen perkrahur e mbeshtetur LGBT-te etj etj

Ndryshe nuk do rrinin squk kur nje maskara e antishqiptar i terbuar si Muc Nano do t’ju impononte dhunshem ne ekranet e tyre shqipfolese nje fare emisioni serbo -shqip te titulluar Provokacja ku vazhdimisht e Non Stop..vjell vetem helm e vrer ndaj Shqiperise e shqiptareve… dhe figurave e personaliteteve kombetare te Kombit te tyre

Ndryshe nuk do lexonin cdo mengjes heret gazeten me pacavure botuar ne gjuhen shqipe deri me sot ne historine e mediave shqiptare..te quajtur Tema..ku Merua aktivizon te gjithe llojin e arsenalit e zhargonit te tij bastardo-rrugac ne lufte ndaj gjithkujt qe nuk eshte i krahut te tij politik e ne mbeshtetje te Rilindjes se Edvinit e ne lufte per jete a vdekje ndaj Opozites e Saliut..ndaj Shqiperise e shqiptareve …

Ndryshe nuk do te votonin e rivotonin pa zene kurre mend ..te keqen e tyre te madhe qe kane tash 74 vjet me radhe qe e mbajne mbi krye ..pavaresisht ngjyres ..te kuqe ,blu, jeshile apo lara-lara …

Ndryshe nuk do te lejonin qe kaq trashe Qeverite e tyre, ministrat , deputetet, shtetaret, gjyqtaret, nenpunesit , zyrtaret , policet, doctoret etj etj te talleshin me ta hapur e pa u lodhur duke i vene nder kembe , duke i poshteruar, vjedhur, grabitur e varferuar kesisoj..duke i perbuzur sikur te ishin vend e popull i botes se trete …edhe pse ne zemer te Europes….e me pasuri e begati te pamata natyrore …

Ndryshe Kristi e Xheni nuk do na shkonin neper shkolla e me leje te posacme te Bashkise se Tiranes e Kryetarit te saj tu benin femijeve tane propagande LGBT-iste ..e tu flisnin per pune Bythesh .. duke cenuar rende si kurre me pare vete dinjitetin e personalitetin e njeriut ..aq me shume ne vatrat e dijes e te kultures…

Dhe te gjitha keto ..ja ben shqiptari- shqiptarit ..i ben shqiptari kunder Shqiperise…

Ndaj duket se perjetesisht do te mbetet lapidar nder ne ajo shprehje sa e dhimbeshme por po aq kuptimplote se….

Rroka armet te luftoja e dola Malit per Atdhe …
…por une kurre nuk e kuptova se Armiku ishim NE…

Ndaj ajo reklama e AMSTEL .. se keshtu me pelqen…duket se eshte bere enkas vetem perr shqiptaret e per askend popull tjeter ne bote …sepse vetem shqiptareve qe po shqiptaret e tyre ju kane bere e po ju bejne njemije e nje te zeza…ju pelqen te rrojne e te jetojne keshtu si ju pelqen atyre me …AMSTEL….

Pijeni e ju befte mire… ju pelqen Amstel…vazhdoni e pijeni dhe saken se beni gabim dhe e nderroni llojin e birres aq me shume qe eshte edhe prodhim GREK…

Dhe mos u ankoni e mos beni gerr-gerr aty ku nuk duhet e kur nuk i duhet as dreqit …nje popull i mencur e me karakter , dinjitet e personalitet, me seder e krenari kombetare nuk Dehet e as nuk behet Tape me nje shishe AMSTEL….OK…

A.R.DOSTI