ARTIKUJT E FUNDIT

Lufta e përditshme për të çrrënjosur historiografinë komuniste

INTERVISTA E VITIT Mapo 29/12/2018 Princ Leka II, pesha mbretërore e 11...

Me masakra, terror, dhunime dhe djegie e morën pushtetin komunistët

75 vjetori i tërheqjes së forcave naziste nga Shqipëria Zogistët - promotorë të qëndresës dhe luftës kundër okupatorëve

Një mbret i mirë në kohëra të gabuara

Arlind Hoxha Mendje te baltosura e te verbuar nga propaganda e djeshme dhe naiviteti i sotem nuk e...

Kontesha Geraldinë, jo thjeshtë si Mbretëreshë por me dashurinë, bukurinë dhe humanizmin e saj,...

Ekrem Spahiu Sot mbushen 17 vite (23.10.2002 - 2019) që ka ndërruar jetë Nëna Mbretëreshë Geraldinë, në moshën...

Mbreti Zog – hodhi themelet e shtetit modern shqiptar

Ekrem Spahiu 124 vjetori i lindjes, 8 tetor 1895-2019 Presidenti i Republikës së Shqipërisë, me...

Në përkujtim të ditelindjes së Mbretit ZOG I Mbret i shqiptarëve.

Shpetim Axhami 8 Tetor 2019, Ne perkujtim të ditelindjen të Mbretit ZOG I Mbret i shqiptarëve. Ahmet Zogu...

Që në Shqipëri demokracia të jetë demokraci

Hajredin KAZHANI   Nga koha e akullnajave ka mbetur nje precedent i rralle per femijet e paligjshem. Femijet qe...

Për identitetin shqiptar na mbetet të investojmë vetë ne Shqiptarët

Indrit Vokshi Turqia për balancë kundër fqinjëve? Kur Ahmet Zogu u kthye në pushtet në...

Gjysma i qan hallin Sandrit, gjysma Vjollcës

Endira Bushati Askush nuk flet për thelbin.... Gjysma i qan hallin Sandrit, gjysma Vjollcës.....

Figura e “Armikut të Popullit” nën diktaturën Komuniste

Jozef Radi Diktatura nuk ndjehet e kënaqur vetëm me individin e ndëshkuar. Ajo shtyn drejt së...

HAGA NUK MUND T’IA MERR RAMUSHIT SHKËLQIMIN E LUFTËS PËR LIRI

Shkruan :  Mehmet  PRISHTINA Lajmi më ri që u shoqërua me habi e paqartësi, vazhdon të jetërasti i Ramush Haradinajt, i cili dje u tërhoq nga pozita e Kryeminsitri të vendit, pas ftesës që ai kishte marrë nga GjykataSpeciale e Hagës, në cilësinë e ‘të dyshuarit’.   Pse befasi dhe parartësi?Askush nuk e priste se pikërisht kryeministri i Kosovës, pikërisht në këtë interval kohor, do të jetë në shënjestër të kësajgjykate. Kurse paqartësia ka të bëjë me prapavinë e këtij procesi, që përshumë kend mbetet një mjegull që futet qëllimisht mbi qiellin e Kosovës për të turbulluar situatën politike, në prag të vendimevehistorike që mund t’ia ndryshojnë kursin disa zhvillimeve qëmund të jenë të disfavorshme për vetë Kosovën.   Ramush Hardinaj nuk është një emër i thjeshtë. Ai ështëemblemë e një krenarie që u kunorëzua me shumë sakrifica nëshumë beteja të UÇK-së, të cilat, pa prejashtime kan lavdinë e tyre qē do të jetojnë sa të ketë jetë në tokë, bashkë me lavdinë do të jetojnë edhe Heronjët e kësaj lufte, Adem dhe Hamëz Jashari. Luan e Shkëlzen Haradinaj, Fehmi dhe Xhevë  Lladrovci, Abeja,Agimi e Sali Qeku e mijëra heronjë e dëshmorë tjerë të...