SHPERNDAJ

Lexova diku se nje fare Anal- isti ..qe une me se shumti kam kohe qe e quaj Koke – Pagure dhe Bark – Thes..i ashtuquajtur Kastriot Myftaraj..paska share, fyer, ofenduar e denigruar rende emigrantet shqiptar kudo qe ata ndodhen neper bote …

Duke qene vete i tille prej gati 20 vitesh …natyrisht jo me deshiren time…por fale se keqes se madhe e te perbashket te Shqiperise e te shqiptareve si pasoje e klases politike me antishqiptare qe ka patur ndonjeheere ai vend qe erdhi e vazhdon te jete ne pushtet e kudo qe pas 90 e ne vazhdim….dua ti bej me dije ketij Tru-pjerdhuri se …

..Emigrantet shqiptare sot kudo qe ndodhen me se shumti jane krenaria, zemra e shpirti i Atdheut te tyre … ata punojne e jetojne me nder, dinjitet, personalitet e me djersen e tyre te ballit dhe kurren e kurres nuk e kane per turp te thone se jane prej Shqiperie e se jane shqiptare….

Dashuria e malli i tyre per Shqiperine eshte real e i dhimbshem e kurrresesi i shtirur e fals si i juve pseudo-shqiptareve te sotem mercenare qe per para shisni Babe e Nene e jo me Komb e Atdhe..

Emigrantet shqiptare nuk kane e nuk do te kene kurren e kurres nevoje as per torollake e budallenj te matufepsur si ty qe ti klasifikojne ne te mire e ne te keqinj por as edhe per nje minister komunist diaspore si maqedono-shqiptari Pandeli Majko….qe si qellim kryesor te Partise e Rilindjes se tij ka Votat e tyre e jo hallet e problemet e tyre pa fund..

Emigrantet shqiptare e duan Atdheun e popullin e tyre shume here me teper se sa njerez te kallepit tend qe kerkojne te flasin per ta permes emisioneve te etiketuara Govorit Moskva ..apo te atij halese tjeter te Cerno- vodes …Muc Nano qe ka zgjedhur te flase ”shqip” permes emisionit te tij te ndyre serbo-shqiptar Provokacja..

Emigranteve shqiptare.. Shqiperia e shqiptaret e sotem qe jetojne ne Shqiperi e qe me se shumti i mbajne duart tek koqet..e shtyjne diten duke bere llap – llap e duke pergojuar gjysmen e rruzullit tokesor , qe mezi presin mengjezin te zene tavolinat e para neper kafene, bare, lloto-sporte, telebingo, lojera fati etj …e qe nuk jane te zot tu dalin per zot as vetes se tyre, as familjeve te tyre e aq me pak fateve te Atdheut te tyre…minimumi duhet tu thone tre here ne dite nje FALEMINDERIT… te madh ..se po te mos ishte ndihma e tyre e vazhdueshme ekonomike per vite me radhe … me te gjitha ato lloje qeverish qe ata kane patur ne krye e qe po vete i kane votuar do kishin vdekur prej kohesh e do ishin harruar ndoshta fare si vend e si popull..

Emigracioni shqiptar o Koke – Dru..i Radio Moskva-s jo sot e jo vetem pas 90.. por kurdohere ka qene Vatra e zjarrte e Atdhedashurise se pa shterreshme shqiptare por edhe nje shekull e kusur me pare ishte zemra, truri dhe shpirti i atij Kombi..

Fale asaj c’ka bejne shqiptaret emigrante atje ku jetojne e punojne per vendin e popullin e tyre .. kjo Shqiperi shyqyr zotit eshte edhe kaq sa eshte se po te jete per ju sojesezet e kallepit tend do kishte kohe qe do ish ndare e coptuar mes grekut, italianit, turkut, maqedonit, malazezit e serbit …dhe te paret qe do e shisnit do te ishit pikerisht rraca juaj bandite e bastarde …

Nuk po hyj ne detaje te te permend se cfare bene per Kombin e popullin e tyre duke qene atje tej ..larg e ne Dhe te huaj Pishtaret e Patriotizmit shqiptar te tille si Naimi , Avdyli e Samiu, ..Asdreni e Pashko Vasa.. Cajupi, Luigj Gurakuqi , Hasan Prishtina..Mirush Ivanaj e deri tek korifejte e shqiptarizmes Noli, Konica, Mithat Frasheri etj etj …

Nuk po dua as te permend gazetat e shoqatat e tyre patriiotike e memedhetare Vatra, Liria, Ylli i Atdheut, Shqiperia, Kombi, Dielli, Drita, etj etj..te cilat kurre nuk reshten se punuari per komb, atdhe e shqiptari..

Jane me qindra emigrante shqiptare e femije te tyre qe te pakten vetem ne keto 20 e kusur vitet e fundit ja kane ngritur koken, prestigjin e autoritetin Atdheut te tyre si kurre me pare ne historine e Shqiperise duke u bere me te vertete Krenari e Ligjeshme Shqiptare..kudo e ne cdo fushe …ndaj Nder dhe Respekt pafundesisht per ta …

Ndaj merri mbrapsht ato fjale helmi per emigrantet shqiptare e laje mire gojen tende te qelbur qofte edhe kur ti zesh ata ne goje qofte me koken tende qofte edhe me urdher a porosi te dikujt qe te paguan te llapesh si nje qen i keq , i terbuar e i dale duarsh.. apo edhe si nje Bulldok i pa vaksinuar..

Edhe pse te ikur ..me se shumti kunder deshires se tyre ..por te detyruar per njemije e nje aresye prej Atdheut te tyre te uzurpuar prej jush..fares se keqe bolsheviko-komuniste te djeshme e te sotme.. prej jush gjakprishurit e sotem te rraces me te basarduar shqiptare qe hani buken e atij vendi, pini ujin e atij vendi e beni duane e Turkut, grekut, maedonasit, malazezit, e serbit si pjesa me e peshtire dhe me e neveriteshme e atij vendi qe nuk e di se si ende vazhdon te duroje mbi trupin e tij Cibane te qelbur si puna juaj..

Ptuuu rrace e felliqur antinjerezore.. ju qe nuk keni as Komb e as Atdhe ..as Bese e as Fe.. ju nuk jeni as sa maja e thoit e asnjerit prej emigranteve shqiptare kushdo qofshin ata e kudo u ndodhshin ..

A.R.DOSTI